15 Temmuz 2013 Pazartesi

Paris Couture Defilelesi 2013 - Elie Saab ve Jean Paul Gaultier

Fashion Moda

2013 Paris Couture Defileleri - Elie Saab ve Jean Paul Gaultier

Her tasarıma kendi büyüsünü katan nadide işlemeleriyle zarif bir görünüm sunan Elie Saab, avangard tasarımlarıyla görsel şovu harmanlayarak bizlere sunan Jean Paul Gaultier, Paris Couture 2013 haftasının 2. Gününden izlenimlerimle tekrar sizlerle birlikteyim. Sanat ve ihtişamın birlikte harmanlandığı bu couture şov eminim benim kadar sizleri de büyüleyecek.

Elie Saab Couture 2013, Paris’in ihtişamını ve hayal dünyalarının algılarını parlatan, mekânsal ve varoluşsal bir biçimde podyuma ışıltısını yansıtan şovlar arasında yer alıyordu. Bu ışıltı ilk olarak kırmızının çekiciliği ile hissediliyor. Kraliyet havasında zengin ve çarpıcı silüetlere değinmek isteyen tasarımcı koleksiyonunda bizlere bunu açıkça belirtiyor.


Derin ve tartışmasız bir el işçiliğinin başrollerde yer aldığı bu koleksiyonda tüm kıyafetler tek tek kristaller ile işlenerek sergileniyor. Kristal işlemelerdeki muazzam geçişlerin dinamizmi temsil ettiğini görmek çok ta zor değil. Tüm bu kristal işçiliğin temelinde yatan asıl düşünce, kadın siluetindeki bel kısmını ortaya çıkararak dişiliği ve asilzade duruşu vurgulamaktan geçiyor.


Tüm bu tül detaylar, sırt dekoltesi, transparan kumaşlar üzerindeki kristal işlemeler, kendinden epeyce söz ettireceğe benziyor. Kan kırmızısı, safir mavisi, kristal berraklığına sahip beyazlar ve zümrüt yeşilleri Elie Saab Couture koleksiyonundaki geçişlerin ve işlemelerin detaylarını vurgulayarak varlıklarını tüm seyircilere benimsetiyor.
Askılıların, transparan minik dokunuşların, uzun kuyrukların, orta boy kabarık elbiselerin varoluşsal cezbedici tarafı bir yana, koleksiyon bitiminde yer alan gelinlik tasarımı kuvars işlemeli kristal detaylarda yer alıyordu. Elie Saab defilesinin başarısına güçlü ve ışıltıyla dolu bir çizgi çekiyor.

Fonda biraz 80’li yıllar, biraz Madonna ve Björk ardından çarpıcı tasarımlarıyla göz dolduran Jean Paul Gaultier ve onun kedi kadınları. Tüm bunların hepsi tabiki de tek bir kişiyi nitelendirmekle kalmıyor, Jean Paul Gaultier'in 2013 Couture şovundaki varoluşsal güçlü ve inkar edilemeyen çarpıcı tasarımlarını ortaya çıkarıyor.
Jean Paul 2013 Couture konseptine nakşettirdiği hüni şeklindeki şapkaları ve tasarımları ile bizleri geçmişte kısa ama eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor. Oversized pantolonların büyük cep kısımları, bacakları saran leopar çoraplar, elbise detaylarında yer alan hayvan baskıları ve leopar kürkleri kadınsallığın fark edilir çekiciliğini gözler önüne seriyor.
Leopar baskıların hüküm sürdüğü koleksiyon kendini yeşillere, çarpıcı mavilere, koyu pembelere bıraktı. Defile sonlarına doğru podyuma çıkan, Ünlü Tv yıldızı Kim Kardashian’ın Fransız modeli Nabilla Benattia dişi bir kaplan olarak yer aldı. Ardından Jean Paul Gaultier’in Couture koleksiyonuna eklediği duvaksız gelinlik tasarımıda oldukça farklı ve ilgi çeken tasarımlar arasında yer alıyordu.
Takipte kalın :)
Çok Sevgiler.

0 comments:

Yorum Gönder